Wąż w firmie? Czy to możliwe w kosztach działalności?

Wąż w firmie? Czy to możliwe w kosztach działalności?

O ile od dawna wiadomo, że kot czy pies oraz koszty związane z ich utrzymaniem w niektórych przypadkach mogą być kosztem uzyskania w działalności gospodarczej to jak to jest z innymi zwierzętami? Kiedyś dostałam zapytanie w sprawie węża w recepcji firmy.

Zadałam pytanie czy prezes owej firmy miał na myśli węża w sensie fizycznym – na przykład sprzęt do działalności taki jak wąż ogrodowy, wąż hydrauliczny czy może wąż przemysłowy? Bo taki akurat może być zaliczany do kosztów uzyskania przychodu w zależności do jego przeznaczenia i sposobu wykorzystania np. w firmie zajmującej się ogrodnictwem, budownictwem czy transportem.

Jednakże wąż jako zwierzę? W jakim celu? Jako wydatek na wystrój wnętrza? Raczej tak bo do ochrony firmy to raczej taki wąż się nie przyda. Zatem czy można zaliczyć to w kosztach działalności? Nadzieje daje  nam interpretacja indywidualna na  akwarium z rybkami.

Na szczęście Dyrektor KIS najwyraźniej lubi rybki, bo w interpretacji indywidualnej z dnia 11 marca 2021 r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.13.2021.1.AH uznał, że wydatki na zakup akwarium wraz z wyposażeniem, jego montaż i późniejszą eksploatację, a także zakup ryb oraz pokarmu dla nich mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w firmie. Organ stwierdził, że:

“Zakup akwarium nie jest przy tym wydatkiem reprezentacyjnym mającym na celu podkreślenie okazałości czy wystawności pomieszczenia, a tym samym kreowanie, czy też poprawę wizerunku Wnioskodawcy, a jedynie wydatkiem na wystrój wnętrza biurowego, mającym na celu poprawę atmosfery pracy, w tym pracowników firmowej recepcji.  Dobra i pozytywna atmosfery pracy, wpływa jednocześnie pośrednio na przychody Wnioskodawcy, gdyż zachęca pracowników do większego zaangażowania w wykonywane obowiązki”

Jeśli chodzi o związek z przychodami, to gada, płaza czy rybkę można uznać za element wystroju, dzięki któremu pomieszczenie wygląda ładniej, milej i przyjaźniej – co wpływa pozytywnie na klientów i pracowników.

Jak przy każdym innym wydatku, aby ustalić czy wydatki na gada czy rybkę mogą być kosztem podatkowym, należy ustalić czy:

  •  są one ponoszone w celu osiągnięcia przychodów bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie są wymienione w katalogu wydatków niestanowiących koszty uzyskania przychodu,
  • są one prawidłowo udokumentowane.

Wystarczy prawidłowo to udokumentować ( oczywiście fakturami) 😊